Miks meile meeldib Rõuges?


If I had a second life, I would probably live here :)

“Hello! I am Larysa, an EVS volunteer from Ukraine. Since last April I live in Rõuge. Really Rõuge it is a fantastic place for living. This village has beautiful seven lakes and the charming forest (when I walk in this forest, I feel I am in some fairy story :) ). I like also local people, all they are very nice and benevolent. They always are ready to help you if you need this. Rõuge is famous like a tourist place, you can find here many interesting objects (monuments, fishing places etc). Here there also are a lot of different cultural and sport events, so the local life is never boring. At the same time, this village is calm, probably, it is created specially for people who loves to listen to the silence. Rõuge has also very good location, from here you can easy get Riga by car and make there pleasant and make enough cheap shopping. Or travel somewhere, because of big airport in Riga. What is very exclusive in Rõuge? I think it is local community and municipality. People from the community are active, they decide many important questions about local life. In turn, the municipality is enough open for new ideas and discussions. In my opinion, Rõuge it is highly good for living all your life. If I had a second life, I would probably live here :)

Larysa Goroshanska
Ukraine, EVS volunteer in Rõuge

Larysa Goroshanska - Maale elama

Larysa Goroshanska


Kõige ainulaadsem paik maailmas

“Olen Rõuges elanud 15 aastat ja see koht suudab mind üllatada iga päevaga üha rohkem ja rohkem. Rõugel on maagiline võime, tal on võime inimesi endasse armuma panna. Vahel kui ma koolist koju kõnnin ja vaatan meie Rõuget, siis ma mõtlen, et miks pole eesti keeles sõnu, millega seda ilu kirjeldada. Kogu see ilu ja värskus, mis orgude ja järvede kohalt õhkab, teeb hinge soojaks. Nagu orud ja järved, on meie inimesed ka värsked ja kaunid. Siinsed inimesed pakatavad soojusest ja elurõõmust. Kõigil silm särab ja süda kiirgab soojust.
Ma ei ole kuskil maailmas kohanud veel ainulaadsemat paika, kui seda on Rõuge. Rõuges tunnen ma end iseendana, ma saan siin olla see, kes ma tahan, minust hoolitakse ja võetakse sellisena nagu ma olen. Siin on mul tohutud võimalused enda teostamiseks, tegelikult on need kõigil siin elavatel inimestel. Need võimalused tuleb lihtsalt üles leida ning nende leidmine pole sugugi raske, need justkui ise tulevad sinu juurde.”

Katri Kõva
Rõuge Noorte Volikogu esimees

"Maale elama" – Katri Kõva

Katri Kõva


Siit ei minda, siia tullakse

“Sattusime Rõugesse täiesti juhuslikult. Rainil oli Rõuges pooleli tööobjekt ning mina sõitsin talle paariks päevaks külla. Päevadest sai nädal ja nädalast kuud. Enne Rõugesse sattumist olime koos kelgukoertega kodu otsinud neli aastat. Proovinud elada nii rannikul kui suurtes laantes, kuid Rõugesse sattudes leidsime eest avatud, mitmekülgse ja energiat täis elukeskkonna, mis magnetina tõmbas avastama ja uurima, mis koht see on. Avastame seda kanti tänaseni. Oleme elanud Rõuges nüüdseks kaks ja pool aastat ning meie kaks last on sündinud just siin.
Avastasime, et siin on juba tuhandeid aastaid asunud teede ja radade ristumispaik, maagilise auraga paik. Siin on järvedel sügavust, mullal tumedust, taeval kõrgust ja teedel käänulisust. Selles kohas elavad inimesed, kes väärtustavad oma peret ja kodu. Kui siia aga satub mõni rändur, siis ollakse tema vastu alati viisakad ja külalislahked. Siit ei minda, siia tullakse. Meie jäime.”

Johanna ja Rain
Eesti kelgukoeraspordi liidu eestvedajad

"Maale elama" – Johanna ja Rain

Johanna ja Rain


 Siin võetakse kiiresti omaks

“Olen kasvanud maal, Lõuna-Eestis. Vahepeal viis elu mind linna, kuid olin kindel, et ükskord kolin maale tagasi. Minu jaoks on alati olnud oluline, et mu lapsed kasvaksid maal.
Rõugesse kolisin 2013. aasta kevadel. See on koht, kus ma saan lapsed õue mängima lubada ilma, et peaksin muretsema. Juba esimesel korral õue mänguväljakule minnes leidsid lapsed endale sõbrad. Nüüd käivad nad koos lasteaias ning tänu sellele, et Rõuge ei ole liiga suur, saavad nad sõpru näha ka väljaspool lasteaeda.
Mulle meeldib Rõuge inimeste avatus ja soojus. Mind võeti siin nii kiiresti omaks, et mulle tundub, nagu ma poleks siin elanud mitte poolteist, vaid 15 aastat. See on koht, kus naabritest ja tuttavatest saavad kiiresti väga head sõbrad – paremad, kui julgeks soovidagi. Rõuge on ilus! Siin on olemas kõik, mis vaja: kool, rahvamaja, noortekeskus, lasteaed (ujulaga!), jäähokiväljak, golfirada, kohvikud ja palju muud. Paremat kohta elamiseks ei osanud ma uneski näha.
Rõugesse kolimine oli mu elu parim otsus. Olen õnnelik, et ma elan just siin!”

Janne Juurikas

"Maale elama" – Janne Juurikas

Janne Juurikas


 Rõuge on mõnusalt tasakaalus

“Hakkasin Rõuge tegemistel rohkem silma peal hoidma “kalviajastu” alguses. Alati imestasin, et küll alles toimetavad seal ja kuidas suudavad noori ligi meelitada! Sellest on juba omajagu aega möödas, kuid Rõuge on ikka otsapidi minu ja mu pere vaate- ja tegutsemisväljas olnud. Kalvi ajal noortele antud usaldus on end minu meelest kuhjaga õigustanud ning Tiit on oma meeskonnaga sealt vääriliselt edasi liikunud! Siin toimub, siin toimetatakse ja siia tahetakse tulla. Ning “äravoolu” asemel näen mina selgelt “pealevoolu”. Või vähemalt sellist mõnusat tasakaalu, nagu igas terves organismis olema peaks. Rõuge valda kolimist kaaluvatele peredele võime oma pere poolt vaid innustavaid sõnu öelda!”

Boris Meldre
Töökoja juhataja ja ettevõtja,
isa kolmele lapsele

"Maale elama" – Boris Meldre

Boris Meldre perega


Koht, kus ettevõtjat ei peeta rahvavaenlaseks.

“2013. aastal avasime elukaaslase Kariniga Rõuges uhiuue majutusasutuse Ööbikuoru Villa. Investeering oli meie jaoks suur (ligikaudu 700 000 eurot) ja kindlasti ei tulnud otsus investeerimise või mitteinvesteerimise kohta kergelt. Olime ju kuulnud eelnevalt arvamusi, et iga väljapoole Tallinna investeeritud euro on mahavisatud raha.
Lõpliku otsuse kujunemisele aitas kaasa ääretult mõistlik suhtumine kohaliku omavalitsuse poolt.  Meie projekti elluviimine tehti valla poolt väga lihtsaks. Vaatamata esialgsele negatiivsele infomürale aidati meie idee teostumisele igati kaasa, et me ei satuks bürokraatia hammasrattaste vahele.  Samuti hämmastas meid see, kui aktiivsed on vallajuhid, kes ei pea paljuks iga ettevõtmise juures ka ise käsi külge panna, et teha Rõuge ilusamaks, paremaks ja atratiivsemaks kohaks kõigi jaoks.”

Alar Hõim
Ööbikuoru Villa peremees

"Maale elama" – Ööbikuoru Villa

Ööbikuoru Villa

Tagasi Rõugesse

“Kui tsiteerida klassikuid, siis „kui Ahti Rõugesse jõudis, olid kõik oma tööde ja tegemistega juba alustanud“. Vaatamata sellele võeti mind hästi vastu. Tulin Rõugesse tagasi oma lapsepõlvekoju, et end siin sisse seada ja endale töökoht luua. Ettevõtjana pean ma tihti seadma oma sammud vallaametnike juurde, kes on mind algusest peale nõu ja jõuga aidanud. Kui mõned aastad tagasi oldi toeks soovituskirjaga, siis nüüd olen saanud juba toetust lisaseadmete soetamiseks. Olen üsna kindel, et ma ei ole esimene ega jää ainsaks.
Rõuge üks parimaid omadusi on see, et ole sa vanur, tööline, laulja, sportlane või muu, siin leiad alati tegevust. Hiljuti tärganud krossihuvi jaoks olen ma leidnud hulgaliselt kaasamõtlejaid ning võimalusi selle alaga siin tegeleda. Kuigi esialgu võivad võimalused piiratud näida, ole ainult mees ja võta ette! Siinsed tegusad krossimehed ja Rõuge vald on oma õla alla pannud ka krossiraja uuendamisele. Et mitte pilvedesse hõljuma jääda, tuleb muidugi tõdeda, et arenemisruumi jagub veel.
Kui aga lõpetada jälle klassikutega, siis võib öelda, et Rõuges juhtub!”

Ahti Lind
Mäetalu Sepp

"Maale elama" – Ahti Lind

Ahti Lind

Rõuges on kodutunne

“Olen Rõuges elanud praktiliselt kogu elu ja mulle on siin alati meeldinud, sest kõik inimesed on kuidagi omad. Isegi kui ollakse kuskil kaugemal tööl ja koolis customcollegeessays.com/blog/graduate-school-essays mööda ilma laiali, saadakse ikkagi Rõuges kokku, nagu vahepeal polekski eemal oldud. Rõuges on kodutunne.
Ma ei oska täpselt öelda, missuguste teenustega Rõuge eriliselt silma paistab, aga meie noorsootöö on kogu Eestis väga hästi tuntud ja kui mainida kuskil näiteks, et olen Rõuge Noortevolikogust, siis kõik teavad seda ja kiidavad.
Kindlasti on meil väga ilus koolimaja, spordihoone, lasteaed ja nüüd ka jääväljak. Nii ilusaid juba igal pool ei ole.
Veel meeldib mulle see, et näiteks paljud valla ja noorteka töötajad ning vallavanem ise ka on noored ja nooruslikud. Ei ole väga distantsi täiskasvanute ja noorte vahel, kõik on võrdsed. Näed vallavanemat kas või Kiidil suusamäel ja viskad käppa nagu vanale sõbrale. Kõik on kuidagi hästi noortepärane, mitte nii, et ametnikud ütlevad kuskilt ülevaltpoolt, kuidas asjad käima peavad.”

Merlin Purge
Rõuge Noorteklubi ja
Noortevolikogu liige

"Maale elama" – Merlin Purge

Merlin Purge

Minu kodupaik on minu rahupaik

Mina elan maal ja tean –
see on õige, see on hea…

“Olen Vivian. Ma elan koos oma viieliikmelise perega Rõuge vallas Sänna külas Ihandu talus.
14 aastat tagasi hakkasime koos abikaasaga ühist eluaset otsima, sest oma kodu rajamise soov oli nii-nii suur! Meie mõlema lapsepõlv oli möödunud maal, 
olime sõna otseses mõttes üles kasvanud keskkonnas, mida võib kirjeldada märksõnadega maatöö ja maatoit. Need olid kui ravimid, millega meid linnaelu vastu alateadlikult oli vaktsineeritud. Vaktsiin mõjus! Sellist valikuvarianti, et rajada kodu linna, ei tulnud meile üldse mõttessegi.
Õnneks ei pidanud me kaua ja kaugelt otsima: meie praegune kodu ootas meid minu vanavanemate ja abikaasa isakodu läheduses, kõigest paari kilomeetri kaugusel mõlemast armsast paigast.
Aastaid olin sellest majast Võrru sõites mööda kihutanud ja silmanurgast hoovi poole kiiganud ning alateadvuses oli mingi seos selle kohaga juba olemas. Nüüd sõidavad teised inimesed mööda ja kiikavad hoovi poole, üllatades meid mõnikord autosignaali heliga, mis kõlab justkui teelolijate tervitusena. See on tore tunne ja ei võta ära kogu privaatsust, mida koduhoov pakub.
Oma kodu- ja pereelu rajamisega maale tuli hinge meelerahu. Meelerahu, mis osadele on luksus. Luksus, mida mina ilmselt ei suudaks endale lubada elades linnasaginas ahvatluste, valikute ja otsuste surve all. Näiteks maal ei ole poeretk igapäevane ja muuseas tehtud käik, vaid tegemist on planeeritud protsessiga, mis sageli kujuneb kogu perele toredaks ühiseks väljasõiduks. Kohviku külastamine selles protsessis on kui kirss koogitükil.
Minu kodupaik on minu rahupaik. Siin ei pea alati olema uksed suletud ja kardinad ette tõmmatud. Siinne elu on ümbritsetud armsatest ja harjumuspärastest asjadest – olgu need siis tööriistad kuuris või targad ja nutikad kodumasinad tubastes ruumides. Asjade olemasolu võimalused on võrdväärsed nii maal kui linnas elades – vaid valikutes leidub erinevusi.
Maal elan ma ühtviisi õnnelikult igal aastaajal: kevadel, suvel, sügisel ja talvel; hingan puhast õhku, joon kodukaevu jooki, maitsen looduse poolt pakutavaid vilju ja lasen sel kõigel end positiivselt mõjutada.”

Mina jään maale ja ma tean –
nii on õige, nii on hea!

Vivian Helekivi
Rõuge lasteaia õpetaja
Rõuge valla kohaliku elu edendaja 2012

"Maale elama" – Vivian Helekivi

Vivian Helekivi

Siin on ruumi ka teistsugustele

“Rõuge on ilus kant. Siin on kurvilised teed mäekuplite veergudel ja külluslikult järvi. Siin on seda, mida üks eestlane mõistab Lõuna-Eesti idülli nime all. Selle idülli taustal on ürgsed metsad, millest õhkub möödunud aegasid aastasadade ja aastatuhandete kauguselt. Siin on pärandit, mis peegeldub inimeste palgeilt. Siin on väikest õnne ja avarust, milles võid leida ennastki avanemas. Radu, millel enne pole sammunud. Rõuges on turvaline, sest valitseb õiglus ja ausus. Siin on ruumi ka teistsugustele, kiiksuga inimestele ja mõtetele, linnapõgenikele ja uusmaakatele. Siin vaadatakse inimesele ta tegude kaudu. Üks igavesti hea tegu on end veel sel aastal Rõuge valda sisse kirjutada!”

Hendrik Noor
Sänna Kultuurimõisa eestvedaja,
Rõuge valla kodanik aastast 2009

"Maale elama" - Hendrik Noor

Hendrik Noor

Siin on turvaline ja siin kogeb vabadust, mis annab hingerahu

“Kui meie pere 2011. aasta maikuu hommikul Tallinna korteri ukse enda järel sulges ja kolimisauto suuna Rõugesse võttis, arvasid paljud, et oleme hullud. Mis te seal tegema hakkate, oli põhiline küsimus sõprade-tuttavate huulil. Vastasin: “Elama.” Ja nii see ongi läinud. See on elamine selle sõna parimas mõttes. Siin on turvaline ja siin kogeb vabadust, mis annab hingerahu. Esimene lumi loob idüllilise looduspildi, mitte paanilise liiklusummiku. Meie kolm last kasvavad suurepärases keskkonnas – nad tunnetavad looduse rütme, kogevad mitmekülgset arengut, omandavad laia silmaringi. Kodaniku heaolu jaoks on Rõuges väga palju tehtud nii omavalitsuse kui vabakondade poolt. Rõuge väike ent nakatavalt aktiivne kogukond loob oma järjepideva tegevusega hindamatut väärtust – inimestest ja keskkonnast hoolimist. Rõuges on hea elada, sest siin hoolitakse!”

Kadri Kangro
koduperenaine

"Maale elama" - Kadri Kangro

Kadri Kangro

 

Soovid Rõuge kohta rohkem infot?

Küsi julgelt

Sinu e-post

Küsimus

Kui hetkel konkreetset küsimust pole,
siis liitu meie infolistiga.

Vali, millise valdkonna kohta infot soovid:
 Kinnisvara
 Tööpakkumised
 Sündmused
 Muu

E-post

Vallavanem Tiit Toots vastab sulle isiklikult esimesel võimalusel.

"Maale elama" - Rõuge vallavanem Tiit Toots

Rõuge vallavanem Tiit Toots

Telefon: +372 517 6261
E-post: tiit@rauge.ee
Skype: Tiit Toots